Jelenlegi helyTérképezéssel kapcsolatos kérdések
Térképezéssel kapcsolatos kérdések
Milyen előképzettség és tudás szükséges egy drón légi térképészeti használatához ?
Minimális fotogrammetriai és fotográfiai alapismeretekre van szükség. A drónok alkalmazásával kapcsolatban nem annyira az előképzettség, sokkal inkább a megfelelő hozzáállás és rátermettség a mérvadó. A drón használója többnyire szoftvert kezel. Nagy előnyt jelent, ha a használó szívesen foglalkozik elektronikai termékekkel („kütyümániások” előnyben !). A drón használata ugyankkor - bár erősen hangsúlyozzuk a felelősségteljes hozzáállás szükségességét - jó szórakozás is egyben.
Milyen nehézségekkel kell számolnom, ha geodéziai műszerparkomat drónnal is kiegészítem ?
Ha munkája elvégzéséhez szükséges drón beszerzésén gondolkodik, akkor nyilván tisztában van használatuk előnyeivel. Nézzük a drón használatával beköszöntő nehézségeket.
- Összetettebb bármely más geodéziai adatnyerő eszköznél
- Más szemléletet, nagy odafigyelést, fegyelmezett hozzáállást igényel
- Használata nagy felelősséggel jár
- Sok újat kell tanulni (de megéri)
- Nem egyemberes megoldás (felelőtlenség egyedül repültetni a drónt, ne higgyen a reklámoknak !)
- Biztosítást kötni kötelező: eszköz- és felelősségbiztosítás
- Jogszabályi háttér rendezetlen, bonyolult az engedélyeztetési eljárás
- A külső körülményekre (napsütés, szél) érzékenyebb.
A fenti nehézségek minimalizálása érdekében jött létre a GeoDrone.hu. Ügyfeleinknek részletes oktatással segítünk elsajátítani a drónok használatával kapcsolatos tudnivalókat.
Mi jellemzi a légi térképezésre alkalmas drónt ?
Képesnek kell lennie arra, hogy adott magasságban egymással párhuzamos sorokban repüljön a terület fölött, miközben adott távolságonként (vagy időintervallumban) fényképeket kell készítenie, lehetőleg mindezt teljesen automatikusan. Ennek a végrehajtásához az szükséges, hogy a drónhoz tartozzon egy olyan szoftver, amely a szükséges alapadatok (terület határoló vonala, kamera paraméterei, elvárt képfelbontás) alapján megtervezi a repülés útvonalát, és az útvonalat feltölti a drón fedélzeti számítógépébe (a repülés vezérlőbe).
Ezt a szoftvert általában Mission Plannernek (Küldetés tervezőnek), vagy Ground Station-nek (Földi állomásnak) nevezik. Az elérhető drónok csak egy szűkebb csoportjához léteznek ilyen alkalmazások. Félrevezető lehet, hogy egyes hobby-drónokhoz is kínálnak a gyártók Ground Station-t és Mission Plannert, ám ezek mégsem alkalmasak a légi térképezés megfelelő támogatására. Ugyanakkor az is jól érzékelhető tendencia, hogy pl. a DJI gépeihez egyre több szoftverfejlesztő készít légi térképezéshez jól használható küldetés tervező alkalmazást. Ezek az alkalmazások Android vagy iOS (Apple) tabletekre telepíthetők.
Mire használhatnám még a drónt a térképezésen kívül ?
Egy földmérő elsősorban (és néha kizárólag) légi térképezésre szeretné használni a drónt. Ha azonban felkészül másfajta feladatok végrahajtására is (pl. építmények vizuális állapot ellenőrzése, mezőgazdasági monitoring, régészet, erdészet, környezetvédelem, stb), akkor a drón kihasználtsága javul, gazdaságosabb lesz az üzemeltetése. Ugyanakkor egy többcélú felhasználásra alkalmas drón beszerzése valószínűleg nagyobb összegű beruházást jelent.
Ezen a ponton dől el az is, hogy merevszárnyú (repülőgép) vagy multikopter kialakítású drónt szerezzünk-e be. A merevszárnyú változat előnye az, hogy hosszabb idejű repülést tesz lehetővé egy akkumulátorral (akár 30-120 percig repülhet, míg egy multikopterrel többnyire csak 10-30 percig). Ugyanakkor a multikopter sokkal kissebb méretű fel- és leszállóhelyet igényel, továbbá képes lebegni a levegőben egy helyen (objektum vizsgálathoz elengedhetetlen). Ha kizárólag csak légi térképezésre használná a drónt, és 40-50 hektárnál nagyobb terület 10 cm-nél jobb pontosságú térképezése a cél, akkor válassza a merevszárnyú megoldást.
Mitől függ a pontosság és a hatékonyság ?
A pontosság elsősorban a kamera jellemzőinek függvénye, a hatékonyságot azonban a kamera jellemzőin kívül a repülő eszköz képességei (teherbírás, repülési idő, stb) is befolyásolják. A beszerzés előtt el kell döntenünk, hogy milyen jellegű munkákat szeretnénk elvállalni, ezek milyen pontossági igényűek lehetnek, és mekkora területet fednek le. Ha cél az elérhető legnagyobb pontosság biztosítása, akkor először a kamerát kell kiválasztanunk, majd megnéznünk, hogy milyen drón képes a kiválasztott kamerával a szükséges ideig repülni.
A kamera legfontosabb jellemzői:
- felbontás: 12, 16, 20, 24, 36 megapixel. Minél nagyobb annál jobb, lehetőleg legyen >=20Mpx.
- érzékelő mérete: 6.2x4.6mm – 36x24mm. Minél nagyobb annál jobb.
- exponálás módja: tegye lehetővé a távvezérelhető exponálást
- súly: minél kissebb a súly, annál nagyobb a repülési idő
Légi térképezéshez használatos kamerák táblázata [ kattintson ide ]
Mekkora az optimális repülési magasság térképezéshez ?
Az optimális fotózási magasságot a feladat jellege, a domborzat magassági változása, és az alkalmazott kamera szabja meg. Általában a terep felett 50-200 m között szokás repülni, leggyakoribb a 80-120 m magasságban végzett repülés. A repülési magasság a starthely és a legmagasabb/legmélyebb pont közötti magasság különbség legalább 2.5-3 szorosa legyen.
Mekkora beruházást jelent egy térképészeti célú drón alkalmazása ?
Egy komplex rendszer (amire UAS-ként szokás hivatkozni) 4 fő elemből áll:
- Jármű : 260 000 – 8 000 000 Ft (lehet több is !)
- Kamera : 50 000 – 800 000 Ft (Canon SX 260 -> Sony A7R)
- Szoftver : 900 000 – 2 500 000 Ft (Photoscan, PIX4Dmapper, MisaicMill, stb)
- PC a feldolgozáshoz: 500 000 – 1 500 000 Ft (mindenből a legjobb kell)
A GeoDrone.hu cégcsoport teljes rendszer megrendelése esetén az 1-3 elemeket szállítja, de külön kérés esetén a 4. elem leszállítására is van lehetőség.
Kitől szerezzem be, kik gyártanak drónt ?
Munkavégzésre kialakított drón beszerzése
- Vezető geodéziai műszergyártóktól
- Profi megoldások, légi térképészetre kialakítva (hw+sw), illeszkedik a meglévő rendszerbe
- Nagy összegű beruházás
- Magas hatékonyság, nagy pontosság
- Más professzionális drón gyártóktól, vagy szállítóktól (pl. GeoDrone.hu)
- A többség nem légi térképezésre van kialakítva, körültekintést igényel a beszerzés
- Közepes vagy kis összegű beruházás
- Magas hatékonyság, nagy pontosság
Azok számára ajánlott a fenti két csoportból választani, akiknek fontos szempont, hogy a szállító mindenre kiterjedő oktatást és utólagos támogatást nyújtson a beszerzett eszközhöz.
Hobby célú drón beszerzése
- Repülésre kész megoldások (RTF)
- Csak 2-3 típus használható légi térképezéshez
- Alcsony összegű beruházás
- Kis hatékonyság, kis pontosság
- Do-It-Yourself (csináld magad) megoldás
- A kreatív felhasználó dolga a célnak megfelelő képességek integrálása
- Alcsony összegű beruházás, sok saját munka
- A létrehozott eszköztől függő hatékonyság és pontosság
Hobby-drón választása esetén ne számítson gyártói támogatásra. Ebben az esetben alapvető fontosságú az önképzés és a kreativitás (kivéve, ha a GeoDrone.hu-tól szerzi be a hobby-drónt "rendszer" kiépítésben).
A légi jármű mely jellemzői fontosak ?
Beszerzés előtt tájékozódjon, hogy az alábbi jellemzők megfelelőek-e.
- repülési idő egy akkumulátorral : legyen legalább 15-20 perc
- teherbírás : legyen képes a választott kamerával és gimballal elvárt ideig repülni
- biztonság : legyen 4-nél több motorja, vagy ejtőernyője
- méret: a meglévő közúti járművel könnyen szállítható legyen
- biztonsági funkciók: vészhelyzetek kezelése (visszatérés a kezdőpontra)
Nem árt tudni, hogy minden mindennel összefügg. Nem könnyű megtalálni az arany középutat (de a GeoDrone.hu segít ebben is !)
- A nagy felbontású kamera általában nagyobb súlyú, ez erősebb motort, nagyobb kapacitású és súlyú akkumulátort igényel. Az akku nagyobb kapacitása növeli, nagyobb súlya viszont csökkenti a repülési időt.
- Egy nagy felbontású kamerával magasabbról fényképezhetünk, nagyobb területet tudunk lerepülni (ha az akku engedi).
- Kis felbontású kamerával alacsonyabban repülve is elérhetünk nagyobb pontosságot, de a szükséges átfedés biztosításához lassabban kell repülni. Emiatt (is) csökken a lerepülhető terület.
Hogyan illeszthetem majd a fényképeket az EOV rendszerbe ?
Erre két lehetőség van. A választás alapvetően befolyásolja a beruházási és a működési költséget.
- Földi illesztőpont méréssel
Ha a drónon csak a navigációs igényt kiszolgáló néhány méter pontosságú GPS vevő van, akkor a területen 9-15 jól beazonosítható pont EOV koordinátáit be kell mérnünk GNSS vevővel, vagy mérőállomással. Ez a működési költségeket növeli, de a beruházási költséget csökkenti (feltételezve, hogy már rendelkezünk GNSS vevővel vagy mérőállomással)
- Geodéziai pontosságú GNSS vevő használata a drónon
Ha a drónon 2-3 cm pontosságú GPS vevő található, akkor nem kell illesztőpontokat mérnünk (vagy 2-3 pont is elegendő). Ennek ellenére a biztonság kedvéért nem árt több jól beazonosítható ellenőrző pontot bemérni GNSS vevővel vagy mérőállomással. Ez a működési költségeket csökkenti, de a beruházási költséget 2-4 millió forinttal növelheti. Általában nem RTK rovert használunk erre a célra, hanem nyers GNSS méréseket rögzít a drónra telepített vevő. Ez esetben az irodai utómunkálatok is megnövekednek, hiszen GNSS utófeldolgozó szoftverrel ki kell számítanunk a ez exponálási helyeken a pontos pozíciót, majd el kell végeznünk az elkészült képek georeferálását.
Illesztőjelek nélkül mekkora az abszolút pontosság ?
Az illesztőjelek elsősorban a koordináta rendszerbe illesztést szolgálják. Velük vagy nélkülük nem lesz nagyságrendileg pontosabb vagy pontatlanabb az eredmény. A tényleges pontosság a repülési magasság és a kamera paramétereinek (felbontás, érzékelő méret) függvénye. A GD X4-850 gépen a Sony RX100M2 kamerával még 100 m magasságból is 10 cm-nél jobb pontosság érhető el.
Mekkora a nyers adatmennyiség, reális-e mobilneten továbbítani?
Egy kép mérete a legnagyobb felbontás beállítása mellett 6-15 MB körül van. Egy 10 hektáros terület lerepülésekor az RX100M2 kamera kb. 2 GB tárhelyet foglal le a képekkel (kb 200 kép). Az feldolgozás eredményeként előállított ortofotó mérete akár több 100 MB is lehet. A térképészeti célú drón tulajdonosának számolnia kell azzal, hogy rendszeres időközönként újabb és újabb több terrabájt kapacitású háttértárat kell vásárolnia a munkái archiválására.
A fotók feldolgozásának eredményéből, a sűrű pontfelhőből hogyan lesz DXF vagy DWG térkép ?
A legjobb az lenne, ha vektorgrafikus térkép előállítására nem is lenne szükség, hanem a megrendelőt rá tudnánk venni a 3D pontfelhő kezelésére alkalmas szoftver beszerzésére, és ennek alkalmazására. Nyilvánvaló, hogy jelenleg különböző okok miatt még szükség lehet a megszokott formátumú térkép előállítására. A Geodrone.hu által javasolt három képfeldolgozó szoftver közül (ezen ismertető szerkesztésekor) a 3DSurvey rendelkezik a legtöbb olyan kiegészítő funkcióval, amely a vektorgrafikus térkép előállítását is segíti (pl. pont levétele a pontfelhőből, szintvonal szerkesztés, metszeti rajz készítés). A közeljövőben vonal szerkesztés is bekerül a földmérőket támogató funkciók közé.
Kiegészítő szoftverek közül a Virtual Surveyor az egyik legelterjedtebb eszköz, amit drón használók alkalmaznak. Sok automatikusnak is nevezhető funkció van benne (pl. térfogat számítás, keresztszelvény rajz). http://www.virtual-surveyor.com/videos
Tegye fel további kérdéseit, vagy ossza meg velünk tapasztalatait és véleményét alább, hozzászólásként !
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges